Devletin (devlet) malı deniz, yemeyen domuz (keriz).
Devletine hıyanet etmeyi alışkanlık haline getiren ve koskoca bir milletin malını dört elle tıkıştırmayı uyanıklık sayan soysuzlara göre, devletin bitmez tükenmez malı vardır. Asıl domuz bunlar olduğu halde, bu aşağılık kimselere göre bir yolunu bulup devleti dolandırmamak budalalıktır.

Destursuz bağa girilmez (gireni sopa ile kovarlar).
İnsanın özgürlüğü, bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter: Mülkiyet (sahip olma hakkı) kutsaldır ve kişinin iradesi dışına bir başkasına devredilemez. Bundan dolayı başkasına ait yerlere, canımız öyle istiyor diye, giremeyiz. İzin alınarak yapılması gereken bir iş için bir işi izin almadan yapan, bunun cezasını görür.

Deveden büyük fil var.
İlmin başı, insanın kendisini bilmesidir. Kendini bilmekte, aslında haddini bilmekle olur. Bir eksiklik denizinde yüzen insanın kendini herkesten üstün görmesi kadar abes birşey az bulunur. Hiçbir kimse görevinin büyüklüğü ve yetkisinin genişliği ile övünmemelidir. Çünkü ondan üstünde vardır.

Deveye cilve yap demişler, götüyle dağları devirmiş (yedi çadır devirmiş).
Daha önce bulundukları ortam ile ilgili bir tecrübe yaşamamış insanlar çokça hatalarda bulunurlar. Sıradan hayatları gibi gördükleri durumun farka varmadan, çevresindekileri rahatsız edebilir, zor duruma düşürebilir ve en önemlisi kendisinin yanında bulunan insanları rencide edebilir. Bunun önüne geçebilmek için kişileri bulunacakları ortama göre eğitmeli, önceden haber vererek ikaz etmeliyiz.

Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur.
Onca aklı başında, erdemli insan vardır ki, küçük bir ihtiyaçtan dolayı olmadık işlere karışırlar. Oysa durum çok basit ve açıktır: İnsanın bir şeye gereksinim duyması, onun büyük zahmetlere katlanmasına yeterde artar. / Nice insanlar vardır ki, sırf karınlarını doyurabilmek için çok uzaklara giderler.

Devletin malı deniz yemeyen keriz, Devletin malı deniz yemeyen keriz açıklaması, Devletin malı deniz yemeyen keriz anlamı, ile ilgili atasözleri, viki, kompozisyon, yazı, Devletin malı deniz yemeyen keriz atasözünün anlamı,
Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler