Gönlün yazı var, kışı var.
İnsan ruhunda bazen açılma, bazende daralma olur. Açılmaları bahara, daralmalarıda hüzünlü kış mevsimine benzetebiliriz. İnsan kimi zaman neşeli, iyimser, yaşama sevinci ile dolu olur; kimi zamanda bunalmış, kötümser, bezgin.

Göl yerinden su eksik olmaz.
İyiliğin bulunduğu ortamda iyilik, kötülüğün bulunduğu ortamda kötülük bolca bulunur. Aksini beklemek bizi hayal kırıklığına uğratmaz, aslında gerçekleri tekrar hatırlatır.

Gön yufka yerinden delinir (ip inceldiği yerden kopar).
Tabaklanmış, işlenmiş derinin incelen, aşırını hırpalanan yerindene delinmesi gibi, her işte sıkıntı en çürük yerinden patlak verir. Örneğin, ciğerinden rahatsızlık geçirmiş olan kişi, zayıf düşse hemen ciğerlerinden hastalanır. Toplumsal olaylarla da durum böyledir.

Gönlün sevdiği, ya kürklü olur ya kepenekli.
İnsanlar her ne durumda olurlarsa olsunlar öncelik içindeki niyetlerden geçer. Niyeti zengin olmak isteyen kişiler durumu daha iyi, varlıklı insanları örnek alır, onların yanında bulunur veyahut bayansa bu tip insanlar ile evlenmek isterler. Kalbi temiz insan arayan kişiler ise, karşısındaki çoban bile olsa, durumu vakti çok kötü dahi olsa bu gibi insanların yanında bulunur. Bu artık zamanımızda çıkar meselesi olduğundan bunun doğruluğunu kestirebilmek için her iki insanıda tanımak gerekir.

Gönlün yazı var kışı var, Gönlün yazı var kışı var açıklaması, Gönlün yazı var kışı var anlamı, ile ilgili atasözleri, viki, kompozisyon, yazı, Gönlün yazı var kışı var atasözünün anlamı,
Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler