Saksafon Nedir
Saksafonlar çoğunlukla pirinçten yapılıp, üzerlerine saydam vernik, altın ya da gümüş ile kaplama olan koni ve “S” biçiminde olan, ağızındaki kamışla ses çıkaran üflemeli bir çalgıdır. Saksafon genellikle pop ve caz müziği ile ilişkilendirilse de, önceleri klasik batı müziği ve ordu müziği çalgısı olarak tasarlanmıştı.

Saksafon, 1840’ların başında Paris’de yaşayan Belçika’lı müzik aygıtları yapımcısı ve klarnetçi Antoine-Joseph ‘Adolphe’ Sax tarafından tasarlandı. ‘’Saksafon’’ adı da “sax’ın sesi” anlamını taşır. Sax’ın 1846’da patentini aldığı konusunda değişik görüşler öne sürülse de, en olası olanı, ophicleide çalgısına klarnet ağızlığı eklenmesiyle ortaya çıktığıdır. Gerçekten de sax, babasının klarnet ve ophicleide üretilen fabrikasında yıllarca çalışmıştır.

Saksafon klarnetinkine benzer. Klarnetteki gibi,içi yuvarlak ya da dört köşe oyulmuş, tek kamışlı ağızlık kullanır. Tuş sistemi ise aynı olmasa da flütle benzerlik gösterir. Saksafon, metalden yapılan bir enstruman olmasına rağmen, yapısı ve kökeni gereği, bakır üflemeli değil, tahta üflemeli çalgılar arasında sayılır.

1 – Soprano Saksofon: Si b
2 – Alto Saksofon: Mi b
3 – Tenor Saksofon: Si b .
4 – Bariton Saksofon: Mi b
5 – Bas Saksofon: Si b Bu çalgıları çalabilmek için, dudakların; kusursuz, dişlerin; düzgün ve eksiksiz (ön dişler) olması, aranılan nitelikler arasındadır.

Saksafon Nedir
Bakır üflemeli bir çalgı olan Saksafon, adını bu aletin yaratıcısı olan Belçikalı Adolphe Sax’tan almıştır. Askeri bandolar için sesi çok uygundu. Sesi hem tahta üflemelilerle, hem de bakır üflemelilerle kaynaşabilecek bir çalgı yapmak amacıyla işe başlayan Sax, 1846′ya kadar 14 değişik boyda saksafon üretti. Saksafonun, klarnete benzeyen tek kamışlı bir ağızlığı vardır. Obua’ya benzeyen koni biçimli bir gövdesi vardır. Gövdenin üst ucundaki boyun adı verilen bölüm sökülüp takıla bilme özelliğine sahiptir. Alt ucu ise çan biçiminde bir kalakla son bulur. Gövdenin üzerinde değişik notalara ayarlı delikler ve bu delikleri açıp kapamaya yarayan bir anahtar düzeneği vardır. Herbirinin farklı ses alanı olan beş çeşit saksafon vardır ; bunlar sırasyıla Soprano, alto, tenor, bariton, ve bas saksafon’dur.

Yapımından kısa bir süre sonra Fransız askeri bandolarında kullanılmaya başlanan saksafon I.Dünya savaşı sırasında ABD’de solo çalgısı olarak kullanıldı. Sonraki yıllarda caz topluluklarının vazgeçilmez enstürmanı haline geldi. Yerine göre güçlü, yerine göre son derece yumuşak, derin ve hüzünlü sesiyle, günümüzde caz müziğin en çok sevilen enstürmanı olarak kullanılmaktadır. Saksafon caz müziğindeki kadar olmasa bile, klasik müzikte de kullanılmıştır. Claude Debussy saksafon için solo parçalar besteleyen ilk müzisyenler arasındadır.

Saksafon Nedir
Saksafon dil sesli nefesli çalgilardan birisidir. Yapisinda, klarnet’in tek dilli agizligi, metal bir gövde, obuanin konik kismina benzeyen bir kisim bulunur. Çogu saksafonun alt kismi egiktir ve bu sekliye bass klarneti andirir. Çok azi, örn: soprano saksafon, düzdür ve klarnete benzer.

Saksafonun üzerinde 12 tus ve delik bulunur. 6 çiviye basip birakilarak gruplar halinde açilip kapatilmak suretiyle degisik tonlar elde edilir. Aletin üzerinde, normal sesinin bir oktav altinda veya üstünde ses çikartmaya yardimci olan 2 de fazladan delik vardir. En çok kullanilan saksafon türleri olan, soprano, alto ve tenor saksafonun 2.5 oktavlik bir ses genisligi vardir

Ilk defa 1840 yilinda Adolph Sax isimli bir imalatçi tarafindan icat edilmistir. 1844 de ilk defa senfonik orkestralarda görünmüslerdir. Ancak saksafon için yazilan parçalara pek rastlanmaz. Jazz’in gelisimi ile saksafonun popüler olmasini 20.yy basina kadar beklemek gerekmistir

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler