Serçeden kuştan korkan darı ekmez.
Bir işi başarmanın ilk koşulu, onun tehlikelerini ve zorluklarını göğüslemeyi göze almaktır. Yapmayı düşündüğü işin tehlikelerini göze alamayan kimse o işe girişmemelidir.

Sevilmedik ot insanın başucunda biter.
Kişilerin istemediği yada hoşlanmadığı bir durum gelir ve onu bulur. Bu isteksizliğe karşın bu durumla yaşamaktan keyif almayan insanlar dertlerine genelde zor çare bulurlar. Bunun önüne geçmenin tek yolu büyük konuşmamak, her kötü duruma karşı temkinli ve sabırlı yaklaşmaktır.

Sevenin kuluyum sevmeyenin sultanı.
Bizi sevenlerin her isteğini yerine getirmeye çalışırız. Sevmeyenlere ise o nasıl istiyorsa öyle davranırız. Kimseye gereğinden fazla kulluk etmek iyi değildir. Bu atasözümüzle beraber şuda söylenebilir: Kapım çalana açık, çalmayana kapalı.

Sev seni seveni hak ile yeksan ise sevme seni sevmeyeni Mısır’a sultan ise.
İnsan, karşısındaki kişiye toplumdaki yerine göre sevgi beslemez. Kişinin toplumdaki yeri sevgi için ölçü olamaz. En yüksek makamlarda bile olsa, bizi sevmeyen kişiyi sevmemiz mümkün değildir.

Sermayen bir yumurta ise taşa çal.
Bir amaca ulaşmak için güvendiğimiz şey, işe yaramayacak kadar küçük ve önemsiz ise onu kullanmaktan vazgeçmeli; sonuçtan umudumuzu kesmeliyiz.

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler